Goldring Eroica LX Wkładka gramofonowa typu MC

  • szt.
  • 2 995,00 zł / szt.
  • Oblicz_raty_duckblue

Goldring Eroica LX

Eroica to wysokiej klasy wkładki typu MC, których konstrukcje opierają się na mocnych magnesach neodymowych. Niezwykle zwarta budowa pozwoliła z jednej strony na obniżenie masy do 5.5 grama, z drugiej zmniejszona została ilość elementów, na które oddziałuje pole magnetyczne.

Sztywność konstrukcji w serii Eroica zapewnia stop Pocanu, który do minimum redukuje straty energii mechanicznej. Zarówno Eroica typu H jak i typu LX została wyposażona w szlif typu Gyger II; różnice między oboma modelami wynikają z innej czułości i oporności. 

 

Szlif Microline (m. in Gyger 2)

Najnowsze rozwiązania stosowane w najbardziej zaawansowanych wkładkach gramofonowych. Początek tego typu rozwiązaniom dał szlif Van Den Hulla, który powstał dzięki komputerowej analizie. Van Den Hull dążył do maksymalnego zbliżenia kształtu igły, tak aby przypominała swoim kształtem nóż wycinający rowkek w płytach winylowych. Aby uzyskać tak zaawansowany kształt niezbędne jest nie tylko zastosowanie analizy komputerowej przy projektowaniu, ale także powierzenie komputerowi wycinanie samego kształtu szlifu – z pomocą precyzyjnej wiązki laserowej. Tak doskonałe dopasowanie igły do linii wycięcia w płycie pozwoliło na mocno słyszalną redukcję zniekształceń harmonicznych oraz przesunięć fazowych. Ponadto, szlify Microline do maksimum redukują jakiekolwiek szumy i inne dźwięki, które wynikają z fizycznego kontaktu igły z płytą analogową. U Microline i Jico SAS zmniejszono rozmiar igły, szczególnie dotyczy to szerokości - 2,5 mikrona. Inne szlify typu Microline - Dynavector, Jico SAS, MicroRidge, 2SD i Fritz Gyger. 

Różnorodność nazw i rozmiarów w przypadku szlifu Microline wynika z następujących pobudek - promowanie własnych wersji i nazw oraz niechęć do płacenia za patenty konkurencji oraz promowania ich nazw własnych. W końcu różne doświadczenia producentów oraz różne efekty w budowaniu wkładek sprawiły, że rynek szlifów zapełnił się gąszczem odmian.

 

Funkcjonalność

Wkładka gramofonowa to najważniejsza część analogowego toru stereo. W głównej mierze to od jej jakości zależy końcowa barwa dźwięku – jego detaliczność, dynamika, bas czy też scena. Dlatego też często spotykaną sytuacją jest fakt, że sama wkładka jest droższa od gramofonu.

Wybór wkładki gramofonowej zdeterminowany jest ramieniem gramofonu – sposobem mocowania np. ½ cala lub p-mount. Innym podstawowym parametrem w wyborze wkładki gramofonowej jest typ posiadanego przedwzmacniacza – wyróżniamy tu: MM(MI) oraz MC.

W komfortowej sytuacji znajdują się właściciele przedwzmacniaczy pracujących w obu trybach. Podczas wyboru wkładki nie sposób pominąć także samego jej charakteru brzmienia, które powinno wpisywać się w posiadany system stereo: wzmacniacz oraz kolumny.

Specyfikacja techniczna

Typ wkładki:  MC
Mocowanie:  1/2 cala
Szlif: Gyger II
Wymienna igła: Tak, w fabryce
Headshell: NIE
Kąt nachylenia igły: 20°
Masa ekwiwalentna końcówki: 0.35mg
Zalecana siła nacisku:  1.5 - 2g (15 - 20mN)
Pasmo przenoszenia:  20 - 22.000Hz
Separacja kanałów:  25dB
Balans kanałów: 1dB
Pojemność wejściowa MC: 500 - 1.000pF
Napięcie wyjściowe MC: 0.5mv
Rezystancja: 100 Ohm
Rezystancja wewnętrzna: 8 Ohm
Indukcyjność wewnętrzna: 12µH
Waga: 5.5g
Gwarancja: 12 miesięcy