Audio-Technica AT-VM95SH Autoryzowany Dealer

  • szt.
  • 899,00 zł / szt.
  • Oblicz_raty_duckblue

Audio-Technica AT-VM95SH  szlif Shibata (liniowy)

 

AT-VM95SH jest najbardziej zaawansowaną wkładką gramofonową z nowej serii VM95. Ten flagowy model wyposażony został w pełną igłę ze szlifem Shibata, który jest ceniony w szczególności przez najbardziej wymagających użytkowników płyt winylowych. Specjalnie zaprojektowany szlif liniowy zapewnia lepsze śledzenie niż w przypadku szlifu eliptycznego. Obszar śledzenia jest dokładniejszy dzięki lepszemu, pełniejszemu kontaktowi igły z rowkiem płyty. Efektem jest najwierniejsze odwzorowanie zapisanego materiału muzycznego przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka zużycia płyty winylowej. Igła Shibata sprawia, że średnie i niskie tony są mocne i bogate.

AT-VM95SH wykorzystuje aluminiowy wspornik oraz pełną igłę ze szlifem Shibata. Wkładka dostarcza napięcie wyjściowe 3,5 mV i obsługuje pasmo przenoszenia sięgające od 20 Hz do 25 kHz. VM95SH kompatybilna jest z wszystkimi igłami dostępnymi dla serii VM95.

 

Szlif Shibata (liniowy)

Pierwszy zaawansowany szlif  typu liniowego. Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego projektanta, który opracował go dla JVC. Aby spełnić dużo surowsze wymagania nowych nagrań Shibata zdecydował się na zaostrzenie końcówki szlifu, co z jednej strony znacząco ograniczyło horyzontalny kontakt igły z rowkiem płyty winylowej. Z drugiej zaś znacząco zwiększyła się powierzchnia wertykalnego kontaktu igły z bokami wytłoczonego rowka. W założeniu Shibaty szlif miał mieć jak największy kontakt boczny z wytłoczeniem płyty, stąd nazwa szlif liniowy. Aby osiągnąć ten efekt znacząco zwężono szerokość igły oraz wyciągnięto jej długość (wysokość). Np standardowa szerokość szlifu eliptycznego to 8-10 um, gdy szerokość szlifu Shibaty to 6. Jeszcze większa przepaść dotyczy długości (wysokości) igły. W szlifie eliptycznym to 18 um, zaś w przypadku Shibaty to minimum 50 um, a nawet 75 um. To pozwala na dużo większy kontakt boczny igły z wytłoczonym rowkiem płyty. Różnica jakościowa w stosunku do szlifu eliptycznego okazała się na tyle duża, że na rynku zaroiło się od innych bliźniaczych szlifów – nieco zmodyfikowanych. Wybrane z nich to: Hyper Eliptical, Stereohedron, Fine Line, Hyberbolic, Pathemax.

 

Główne zalety szlifu liniowego to zdolność do poprawnego odtwarzania tonów powyżej 35.000 Hz. Dzięki dużo większej powierzchni styku w stosunku do szlifu eliptycznego wkładka ze szlifem liniowym dużo lepiej odtwarza wysokie tony z płyt o zauważalnym stopniu zużycia. Szczególnie, jeśli były eksploatowane przez wkładki wyposażone w szlif sferyczny lub eliptyczny. Wkładka ze szlifem liniowym dociera do mniej zużytych lub zupełnie nietkniętych miejsc w rowku płyty.

 

Specyfikacja techniczna

Typ wkładki

VM Dual Magnet

Pasmo przenoszenia

20 - 25 000 Hz

Separacja kanałów

23 dB (1 kHz)

Równowaga kanałów

1.5 dB (1 kHz)

Pionowy kąt śledzenia

23°

Znamionowa impedancja obciążenia

47,000 Ω

Induktancja cewki

550 mH (1 kHz)

Napięcie wyjściowe

3.5 mV (@ 1 kHz, 5 cm/sec)

Kształt igły

Shibata

Wspornik

Rurka aluminiowa

Mocowanie

½”

Wymiary (S x W x G) mm

18,9 x 17,2 x 28,3

Waga kg

0.0061